16.12.2018 10:24
Navigace
Shoutbox
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

RadekH
01.06.2018 20:12
V Budišově je hezký kemp a super langoše.

Jarda a Maru
01.06.2018 20:04
Prší, prší, jen se leje.... Zdravíme vás všechny z Budišova nad Budišovkou. Zítra Kružberk a Slezská Harta. ☔ ☔ ☔🌟🌟🌟

Helena a Jirka
09.04.2018 09:37
Zdravíme, rádi bychom jeli na sraz do Náchoda ale nevidím kde se přihlásit. Díky

Admin_Radek
01.04.2018 14:07
Zdravíme vsechny ze Sárváru. Počasí nic moc, ale v karavanu je fajn Úsměv.

Najf Fanda a Jarka
17.03.2018 10:34
Ahoj, my jedeme do Pápy

Diskuze fóra
Nejnovější diskuze
· TIPY NA VÝLETY
· Vánoční pohoda
· vtípek
· žumpa - co na srdci...
· JAPA JE DNES nejen u...
Nejdiskutovanější
· TIPY NA VÝLETY [71]
· Vánoční pohoda [40]
Poslední články
· Z kopce do kopce
· Trajekty
· Když se chce, všec...
· Tankování
· "Zákon přírody"
Číst diskuzi
 Vytisknout diskuzi
Trochu povídání a pár postřehů z cesty po Skotsku ...
Jarda a Maru
Ačkoliv jsme oba spíš "Balkánský" typ a "Chorvati", tak Skotsko se nám oběma moc líbilo. Je to zase úplně něco jiného. Anglii jsme trošičku znali z 5 denního výletu autobusem do Londýna před pár lety, ale Londýn mě tehdy docela zklamal a tentokrát mě Anglie docela nadchla.

Ovšem Skotsko je ještě něco jiného a lepšího, hlavně má krásnou přírodu. Města, jako je Edinburg, Glasgow jsou obrovská s velkým provozem, všude je "přeautováno", ale zaparkovat se dá všude, samozřejmě za poplatek a na čas. My jsme měli místo v obou městech vyhlídnuté dopředu.. Malá města mají parkoviště většinou neplacené. Dálnice jsou plné, ale příliš velké kolony nevznikají, protože je neopravují (jako u nás), britští řičiči jsou disciplinovaní a ohleduplní, skoro vůbec nepředjíždějí, dodržují přikázanou rychlost, v Británii neřeší křižovatky dálnic žádnými složitými mosty a nadjezdy, ale jednoduše kruhovými objezdy. Vlevo jsme jezdili už druhý den v pohodě. Já z toho měla velký strach, protože pravá a levá mi dělá problém a s Jarkem přecejenom podvědomě řídím, ale fakt to bylo hrozný jen než jsme se vymotali (v noci) z přístavu v Doveru, kde nás naváděli a "jejich zřízenci" máváním rukou všechny popoháněli honem-honem, a protože na lodi nebyl signál, tak naší navigaci to trvalo trochu dýl, než se nastartovala. Dvě předem vyhlédnutá parkoviště nám nevyšla,na jednom bylo parkování max 3 hodiny a ke druhému byla zatarasena cesta policií, byl tam "bourák", tak jsme nakonec přespali na místě, kde nebyl zákaz a druhý den ráno už to bylo v naprosté pohodě, jen je potřeba si uvědomit, že jejich rychlost je udávána v mílích a vzdálenosti v mílích a yardech. Celkově se jezdí rychleji, před zatáčkami, kruháči a různými jinými dopravními překážkami nedávají značku snížená rychlost, jen mají na asfaltě napsaný bílý nápis "zpomal". Celkově nikde neplýtvají žádným turistickým značením a informačními cedulemi, a už vůbec ne přikazujícími nebo zákazovými . Zkrátka ...buď na sebe opatrný, když se ti něco stane, je to jen a jen tvůj problém ...

Hned ráno jsme zaparkovali a prošli se po bílých doverských útesech s krásnými výhledy, a kde pod námi byl přístav jako na dlani. Pak jsme ještě zastavili na Bay Hill pláži a poté jsme vyrazili po neplacené dálnici M2 kolem Londýna na Edinburg. Ze začátku jsme měli problém najít parkoviště s benzinkou. Oni je značí jen jako "Servis" a většinou není těsně u dálnice a musí se k němu dojet přes kruháč někam do průmyslové zóny a někdy jsme ho vůbec nemohli najít.

Další noc jsme spali už ve Skotsku v prvním větším městě Jedburghu na velkém městském parkovišti, kde jsme se plánovaně sešli se třemi českými posádkami přátel, a kde v noci začalo pršet a pršelo i druhý den celou cestu až do Edinburghu, kde jsme kvůli dešti a silnému větru neprošli několik kilometrů dlouhou královskou cestu, ale jen prohlídli palác a pokračovali dál prohlídnout si vodní výtah Falkirk Wheel a večer dojeli na hrad Stirling. Ten už byl zavřený, ale mohli jsme si prohlédnout jeho krásné podhradí... Další den jsme zaparkovali v Glasgow a prohlídli si krásnou katedrálu a tak nějak nasáli ranní cvrkot v této části velkoměsta a pak pokračovali dál do přírody.

Dál jsme jeli kolem jezera Lomond a Ness, Nessinku jsme nezahlédli ani večer, ani ráno a další a další jména jezer (Lochů) si už ani nepamatuju. Skoro všechny lochy jsou přírodní, bez hotelů a turistických atrakcí, ale třeba u Loch Lemond je z jedné strany podél dlouhé krásné parkoviště, kde se dalo i na divoko přespat....krásný park s lavičkama a mezi keři malé plážičky... O parkoviště není ve Skotsku nikde nouze, v menších městech mají některá TOI-ky a některé za pár drobných placené WC , ale na silnicích a dálnicích většinou je sotva koš na odpadky a na WC se chodí do keřů, pokud to tam není ohrazeno plotem.. V atraktivních místech už jsou na mnoha parkovištích cedule se zákazem nočního přespání nebo s časovým omezením.

Dál jsme navštívili na ostrůvku s mostem další hrad Eilean Donan. Ten byl moc pěkný, jen se v něm nesmělo fotit (jako snad všude jinde). A opravdu se jim povedl, jak hrady celkem "nemusím", tento se mi moc líbil... A pak už jsme trochu popojeli a přefrčeli přes most na ostrov Skye, protože trajekt z jiné části pobřeží byl úplně vyprodaný a museli bychom čekat od odpoledne až do rána druhého dne.

Skye je nádherný, celý pokrytý právě rozkvétajícím vřesem, kapradinami, klečí a žlutými kytkami něco jako třezalka, a to nejen na horách, ale úplně všude, i v příkopech kolem silnic. Je to taková jedna velká přírodní skalka. Všude se pasou ovečky a krávy. Problémem je , že tam skoro pořád prší nebo mrholí a přitom často fučí vítr tak, že prší vodorovně a museli jsme si pořád chránit objektiv foťáku. Ale i na to moknutí se dá po několika dnech zvyknout, takže nám už ani nevadilo. Zase lepší voda, než kdyby nám svítilo sluníčko jako našim českým přátelům, (kteří se pohybovali trochu jinde), a otravovala je hejna skotských mušek "midges". My jsme za celou dobu nepotkali ani jednu ... Šklebící se

Jedno pozdní odpoledne jsme si vyšlápli na tůru ke "starému muži" - "Old man of storry" , což je skupinka čedičových útesů na Skye a k nim vede cesta, stálé stoupání asi 2,5 km. Já k nim samozřejmě nedošla, jen Jarek, já se vrátila do bydlíčka stojícího na parkovišti, protože během cesty se nám změnilo počasí - vítr se mnou cloumal a lilo, že se nedalo ani jít, tak jsem to vzdala, přece tam někde nezahynu, že?, internet je plný takových zpráv ...Šklebící seŠklebící se Jarek došel, ale ve válející se mlze a mracích toho stejně moc neviděl, uvidíte na fotce.

A podruhé jsme si vyšlápli k jezeru Fada taky v horách. Ráno když jsme vyšli, svítilo sluníčko, jen jsme přišli k prvnímu jezeru, začalo pršet a lilo až ke čtvrtému jezeru, kde já mokrá i pod pláštěnkou, jdoucí po šutrech a málem v potocích vody, jsem odmítla dál jít. Jarek teda šel ještě asi hoďku sám (skoro pořád na dohled ode mě) a pak se taky vrátil. Měl to být půldenní výlet, ale vrátili jsme se zpět za víc jak 4 hoďky, a už cestou zpět jsme sundali pláštěnky i bundy, protože zase vylezlo sluníčko a bylo teplo. Teda ... teplo u nás doma letos vypadalo trochu jinak.... Tady bylo v noci tak 10 - 12 °C a ve dne 14 - 16, když svítilo sluníčko, tak bylo i na krátký rukáv a nohavice. Ale zima nám nebyla, v (nepromokavých) bundách a dlouhých kalhotech to bylo příjemné.

Navštívili jsme toho hodně. Krásná městečka, zastavovali jsme kde se dalo u krásných vyhlídek, u vodopádů, otočných mostů, v přístavech a u usedlostí , na kolejích jsme čekali až tudy projede starý vláček, kterým cestoval Harry Potter, neprojel, dostihli jsme ho za velkého deště až na nádraží....

Jednou navečer jsme chtěli dojít k majáku, pořád ještě na Skye. Zase jsem tam já nedošla. Ne proto, že by pršelo nebo fučel vítr, ale ten den už jsem byla docela unavená. Jen jsem se koukala z vrchu na všechny ty, co šli tam i zpět, celá cesta byla krásně vidět, uvidíte na fotkách. ...Ještě jsem zapoměla na krásnou Skotskou Vysočinu, kterou jsme se zastávkami projížděli ... zelené kopce, vodopády, jejichž počet a velikost se odvíjel od toho, kolik zrovna napršelo... pasoucí se tlusté ovečky a vypasené krávy, které určitě neznají antibiotika ...

Při zpáteční cestě v Anglii Jarek navštívil British motor's muzeum, to se mu moc líbilo a oba jsme chtěli navštívit Stonehenge, ale přijeli jsme na obrovské parkoviště a v 18 hodin už neprodávali lístky na svezení se až tam autobusem a na vstup, i když měl být do 20 hodin. Tak jsme (jako spousta jiných) tam došli pěšky, teda lépe řečeno dojeli na koloběžkách po asfaltce asi 2,5 km a na "šutry" jsme se podívali jen za oplocením. Mysleli jsme, že někde přespíme a půjdeme tam znovu ráno, ale viděli jsme, že i ti šťastlivci se vstupenkou za 23 Liber chodí stejně jen po vyznačených cestičkách a mezi kameny nesmí, tak jsme to vzdali a nečekali do rána, ale ještě večer jsme popojeli dál. Mně šlo hlavně o to, jestli mezi kameny budu cítit nějakou magickou atmoséru, kterou jsem za plotem necítila ... Šklebící se

Několikrát jsme sjeli z hlavní silnice po úzkých silničkách pro jediné vozidlo. Všude bylo co k vidění a skoro všude se dalo bezplatně zaparkovat a hlavně neměli jsme strach auto opustit i na delší dobu. Na zpáteční cestě jsme taky přibrzdili ve "skutečném" městečku Midsomer, jestli třeba nepotkám detektiva šéfinspektora Barnabyho. Nepotkala... Ale I když jsme si zde prošli novou moderní částí města, v této oblasti Anglie jsme si užili krásné atmosféry té "pravé Anglie", pro nás známé jen z filmů, kde jsou velké staré domy a usedlosti oplocené a skryté za dřevěným ohrazením a za hradbami neprostupných keřů vysokých 3 m a víc....

A pak už jsme v dalším týdnu přepluli trajektem z Newhavenu do Normandie. Byl to největší trajekt, jakým jsme dosud pluli a přitom lístky na něj byly levnější než na trajekt z Dunverku do Doveru. Plavba byla přes noc a trvala 6 hodin, nebo teda spíš 7, protože v Anglii měli čas o hodinu méně a Francouzi nám ji zase vrátili. Zde v Normandii Jarek navštívil i námořní muzeum s ponorkou. Normandie je moc pěkná. Teda ne architekturou, ale květinovou výzdobou. Obří květináče na ulicích, kvítka na plotech, oknech i stožárech veřejného osvětlení, dá se říct, že tam kvete snad každý patník a docela ráda bych věděla, kdo o to pečuje (?) Mrknutí

...Domečky měli krásné v celém UK a zvlášť ve Skotsku a na Skye, hlavně ty kamenné a cihlové se mi moc líbily, a proto mi vadilo, že hlavně na venkově je všechny přetírají bílou barvou, a to už není ono ... Ale určitě domy nezateplují a neznají plastová okna ... V té souvislosti jsem si vzpoměla na Švýcarsko, kde stejně jako tady ve Skotsku si ženy v mém věku nebarví vlasy.

V Normandii jsme projeli celé pobřeží a několikrát se i vykoupali, ale Chorvatsko s bílými oblázky, útesy a horami za zádelí to v žádném případě není ... Voda sice byla teplá, ale jen jemný písek a hodně mořské trávy a nekonečně dlouhé pláže...

.. I zde ve všech městech, která jsme projeli, se dala najít neplacená parkoviště, i když my jsme zaparkovali vždycky a kdekoliv. Přesto se nám stalo, že jsme chtěli navštívil krásné pláže s bílými útesy Éntretat, ale nepodřilo se nám vůbec zaparkovat ani ve městě na několika velkých placených parkovištích ani na krajnicích několik kilometrů dlouhé silnice ... Z takové dálky už se mi nechtělo jít na pláže, kde podle počtu parkujících aut musely být tisíce lidí, a to přitom nebyl víkend, ale všední den ....

Tam i zpět jsme jeli po německých dálnicích, od nás přes přechod Strážný. V tomto směru je celá německá dálnice rozšiřovaná a opravovaná a hlavně "přeautovaná". Skoro pořád jsme jeli v omezení ve dvou zúžených pruzích a zpomalených na 80 i 60 km, a kde zprava přijíždějící další kolony aut mnohdy způsobovaly víc než hodinová zpoždění. Je to hrůza a děs, i na normální dálnici jsou dva pruhy ze tří obsazeny hlavně kamiony. Ve Skotsku, které není tranzitní zemí, jsme potkali jeden kamion za tři dny....

Ve Skotsku bylo ještě trochu levněji než v Anglii. Dívali jsme se jen po potravinách. Pečivo a banány jako u nás, ostatní potraviny jen trochu dražší, jen pivo a víno bylo hodně drahé, plechovka piva neuvěřitelných 4 - 6 Liber. Nedala se tam přehlédnout spousta docela levných hotových jídel, zeleninových i salátů, určených jen k ohřátí. Ve Francii byly ceny až trojnásobné, ta dlouhá bageta stála kolem 2 Éček... Nafta v UK 1,338 - 1,550 Liber, ve Francii začínala na 1,60 Euro, ale u samoobslužných stojanů, které měly kupodivu jednoduchou obsluhu, se dalo ušetřit až 6 Kč na litru.
Během 17 dnů jsme ujeli asi 6.500 km a autíčko nám bumbalo průměrně necelých 8 litrů.
Na "pár" fotek se koukněte zde https://kubaklara...srpen_2018
Upravil/a Jarda a Maru dne 11.09.2018 06:20
Ať je to jak je to, hlavně že to je ... bestpage.cz/smiles/veci140.gif

stemi
Maruš palec hore Mrknutí
..Ty mě taky Úsměv

vondracek
Maruško, dobré počteníčko! Úsměv

Jarda a Maru
Miloši a Zděndo, díky ... Jak už jsem psala, celkově Skotsko hodnotíme kladně, byli jsme nadšeni pěknou přírodou, chtěli jsme se tam podívat, ale Chorvatsko nebo Albánie je z našeho pohledu daleko krásnější po všech stránkách. I Švýcarsko, Rakousko, Norsko nebo Holandsko a nebo celá naše zemička je hezčí a zajímavější. Úsměv A ještě jsem si vzpomněla, že pro šoféry přidám jeden poznatek. Při projíždění jejich kruháčů se po celou dobu bliká pravým blinkrem a teprve až při vyjíždění se zabliká levým...ÚsměvÚsměv
Ať je to jak je to, hlavně že to je ... bestpage.cz/smiles/veci140.gif

jana a franta
Maru, moc hezké povídání, teprve dnes jsem se k tomu dostala. A zajímavé. Dík!

Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo

Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 1